Spominska kartica

Obdobje vse bolj zmogljive tehnologije, predvsem računalnikov in vse bolj tudi pametnih telefonov, je poskrbelo za to, da potrebujemo v naših pametnih napravah tudi čedalje več prostora za shranjevanje podatkov. Naj si bodo to glasba, slike, morda video posnetki ali pa tekstovni dokumenti, vsak megabajt šteje. V kolikor nam osnovna konfiguracija naših naprav ne zadošča oziroma ne zadovoljuje naših želja po ustreznem podatkovnem prostoru, je rešitev spominska kartica. Gre za majhne (vse manjše) kartice, ki vsebujejo veliko razpoložljivega podatkovnega prostora – od 128 MB do sedaj že 128 GB prostora, kar zaenkrat zadostuje tudi tistim najbolj zahtevnim uporabnikom.

spominska kartica

Spominska kartica se uporablja predvsem v prenosnih telefonih, digitalnih kamerah, prenosnih računalnikih in dlančnikih, pa tudi v igralnih konzolah in drugih elektronskih napravah. Na spominsko kartico lahko podatke posnamemo večkrat, kartice pa omogočajo shranjevanje podatkov brez stalnega električnega toka ter so dobro odporne na različne vplive okolice.

Kot ena prvih, za uporabo tudi v domače namene, se je pojavila spominska kartica PCMCIA, na trgu se je pojavila v začetku devetdesetih let prejšnjega stoletja, danes pa se spominska kartica PCMCIA uporablja pretežno v industriji. V začetku 21. stoletja pa so pravi “boom” doživele predvsem Security Digital (z Mini in Micro različicama) in MultiMedia Card spominske kartice – fotoaparati, prenosni telefoni, prenosniki,…. so vam za vsak dodaten GB podatkov zelo hvaležni, zato se spominska kartica tudi danes pogosto uporablja zlasti pri napravah, kjer že privzeto niste dobili na voljo dovolj podatkovnega prostora.

Poleg spominskih kartic pa so v današnjih časih še vedno zelo popularni tudi USB ključi – praviloma je USB ključ večji, kot je spominska kartica, podatkovno pa sta obe zadevi kar primerljivi oziroma podobno zmogljivi.  Naj si bo spominska kartica, ali pa USB ključ, ljudje bomo vedno posegali po tovrstnih pripomočkih v želji za čim več razpoložljivega prostora na naših elektronskih napravah. K sreči so le-te praviloma narejene tako, da nas pri dodatnem razširjanju podatkovnega prostora ne omejujejo preveč.